co mě zaujalo, co mě napadlo a možná ještě něco dalšího

myšlenky Tolstého

5. 2. 2009 15:45
Rubrika: střípky odjinud | Štítky: Tolstoj , skola , výchova , vzor

Možná vám jméno Tolstoj mnoho neříká, ale věřím, že jeho myšlenky jsou dobré nejen ve škole, ale i pro běžný křesťanský život (a to prý pobuřoval církev...)


Má-li učitel alespoň rád svou práci, bude dobrým učitelem.
Má-li učitel alespoň rád žáka jako otec nebo matka, bude lepší než ten učitel, který pročetl všechny knihy, ale nemá vztah ani ke své práci ani k žákům.
Spojuje-li učitel lásku ke své práci a lásku k žákům, pak je dokonalým učitelem.

Tak tedy, nejdůležitější je výchova, nevědomá sugesce. Aby byla výchova dobrá a mravná, je třeba - je divné to říkat - aby byl celý vychovatelův život dobrý. Někdo se zeptá: Co se dá nazvat dobrým životem? Je nekonečně mnoho stupňů dobra, ale existuje jeden obecný a hlavní rys dobrého života: to je snaha zdokonalit se v lásce. A mají-li tuto snahu vychovatelé a nakazí-li tím děti, pak nebude výchova špatná. 

Má-li být výchova dětí úspěšná, je třeba, aby vychovávající neustále vychovávali sami sebe, aby si stále víc a více vzájemně pomáhali uskutečňovat to, o co usilují. K tomu může být velmi mnoho prostředků, kromě hlavního vnitřního - práce každého člověka na své vlastní duši (co se mne týče pomocí samoty a modlitby). Prostředek musíme hledat, přemýšlet o nich, používat a hodnotit je. Myslím si, že kriticismus, jehož užívají perfekcionisté, je dobrý prostředek. Myslím také, že je dobré scházet se v určité dny a sdělovat si vzájemně, jaké užíváme prostředky v boji proti svým slabostem, a vyměňovat si své vlastní nebo z knih převzaté recepty pro zdokonalování. Je dobré, myslím, vyhledávat nejnešťastnější lidi, tělesně nebo mravně odpuzující, a pokusit se jim sloužit. Je dobré, myslím, pokoušet se o dorozumění s nepřáteli, kteří nás nenávidí. Toto píši namátkou, ale myslím si, že je to celá a nejdůležitější oblast vědy o sebevýchově s cílem působit na děti. Jen kdybychom si uvědomili důležitost této stránky výchovy a rozpracovali ji.

Zobrazeno 1069×

Komentáře

slachmánek

Je to dokonalý, už je to skoro 5let, ale až teď mi to dochází.
Prostě jsem si na to musel přijít sám.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Nejnovější

štítky

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková